piątek, 24 kwietnia 2015

Nosferatu – symfonia grozy, Nosferatu, eine Symphonie des Grauens 1922Horror, niemy, Niemcy
Reżyseria: Friedrich Wilhelm Murnau
Scenariusz: Henrik Galeen
muzyka: James Bernard, Hans Erdmann
zdjęcia: Fritz Amo Wagner
Scenografia: Gunther Krampf, Albin Grau
Główne role: Max Schreck, Alexander Granach, Greta Schroder
Na podstawie powieści Brama Stokera „Dracula”
Wdowa po Stakerze, który był autorem „Draculi” nie zgodziła się na sprzedaż praw autorskich do adaptacji powieści. Pozwała Murnau, który zmienił tytuł, imiona bohaterów i kilka szczegółów licząc na uniknięcie zarzucenia mu plagiatu. Zgodnie z wyrokiem wszystkie kopie "Nosferatu" miały zostać zniszczone. Przetrwały jednak kopie z innych krajów, niestety w bardzo różnych, często skróconych i okrojonych przez dystrybutorów kopii. W latach 80 historycy kina sklecili z nich jedną najbardziej zbliżoną do oryginału wersję. Podobno jedyna pełna, oryginalna kopia filmu znajduje się w posiadaniu niemieckiego kolekcjonera Jensa Geutebrück'a.

Film kręcono nad Morzem Bałtyckim, na Słowacji (Dolny Kubin, Oravsky Podzamok, Vratna Valley), w Szwecji (Uniwersytet Uppsala) oraz w Niemczech (Helgoland, Lauenburg, Rostock, Wismar, Westfalia). Zdjęcia do filmu powstawały od sierpnia do października 1921 roku.

Max Shreck, który wcielił się w postać Hrabi Orlocka nigdy nie mrugał na ekranie nie zdejmował kostiumu podczas trwania kręcenia Miał spać w drewnianym pudle. W całym filmie postać Nosferatu widzimy jedynie przez niecałe 9 minut. Był  na tyle nietuzinkową postacią, że niektórzy twierdzili i twierdzą do dziś, że aktor ten faktycznie był wampirem.Film został zakazany w Finlandii (1922) i w Szwecji.

W 1995 roku, z okazji stulecia narodzin kina, film znalazł się na watykańskiej liście 45 filmów fabularnych, które propagują szczególne wartości religijne, moralne lub artystyczne.

W 1979 roku powstał najsłynniejszy remake filmu, Nosferatu wampir, nakręcony przez Wernera Herzoga. Natomiast w 2000 roku powstał  film „Cień wampira” E. Eliasa Merhige, opowiadający o powstaniu „Nosferatu". Max Shreck ma być w tym filmie prawdziwym wampirem, w  którego postać wciela się Willem Dafoe.

W Powrocie Batmana z 1992 w reżyserii Tima Burtona pojawia się postać o imieniu Max Shrek odgrywana przez Christophera Walkena.

W teledysku 'Nothing Else Matters'' gitarzysta Metallici ma koszulkę z tytułem filmu,  z kolei Queen  wykorzystał fragmenty filmu w swoim wideoklipie "Under Pressure".

2 komentarze :

 1. Dwóm blogerkom filmowym pisałam na Facebooku, że robiłam analizę tego filmu - czyli pewnie Tobie też :)

  Plotka o Maxie spowodowana była również tym, że współcześni widzowie nie wiedzieli, jak nakręcono scenę, w której Graf wstaje z trumny, nie uginając nóg (twórcy filmu tego nie wyjaśnili i do dziś filmoznawcy się spierają, jak to wyglądało - czytałam na Filmwebie).
  Z kolei w "Cieniu wampira" fenomenalną rolę zagrał Dafoe.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. tak u mnie też i nawet podałam ci maila byś podesłała:)

   Usuń