poniedziałek, 29 grudnia 2014

Sprzedawca marzeń/ L'uomo delle stelle

Dramat, komedia, Włochy 1995
Reżyseria: Giuseppe Tornatore
Scenariusz: Giuseppe Tornatore, Pablo Rinaudo
Zdjęcia: Dante Spinotti
Muzyka: Ennio Morricone

„Profil prawy, profil lewy, profil centralny!” i szansa na zmianę dotychczasowego nudnego i smutnego życia, czym jest 1500 lirów przy możliwości zostania gwiazdą filmową?  

Tytułowy "Sprzedawca Marzeń" Joe Morelli odwiedza kolejno sycylijskie wioski i miasteczka, rozdaje cytaty końcówki klasyku„Przeminęło z wiatrem” i daje się ponieść naiwnym biedakom własnej fantazji, jedni cytują Scarlett O'Hara i Rheta Butlera, inni zdradzają swoje sekrety albo wylewają żale, łączy ich jedno, pragnienie zmiany swego dotychczasowego, marnego życia. 


Jednak Morelli mimo iż robi to wszystko dla czystego zysku i daje im złudne nadzieje, robi też coś pozytywnego: wywołuje uśmiech na ich twarzy, wnosi coś nowego do ich monotonnego i często skomplikowanego życia. Tornatore umiejętnie łączy dramat z komedią, nie będę pisać czy historia zakończy się hepiendem. 

Warto obejrzeć, bo jest morał, jest humor, jest dobra gra aktorska, dobre zdjęcia i dobra muzyka Ennio Morricone. Kolejny udany film Giuseppe Tornatore, dla mnie 1900:Człowiek Legenda z Timem Rothem jednak ciągle najlepszy, nie jak chyba dla większości Cinema Paradiso.


8/10

4 komentarze :

 1. Nie wiem jak to się stało, że po "Cinema Paradiso" nie zacząłem drążyć dalej filmografii Tornatore, a widzę, że warto :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. ten film polecam szczególnie:)

   Usuń
  2. Wczoraj obejrzałem i jestem pod wielkim wrażeniem. Kawał dobrego i przemyślanego kina :)

   Usuń