piątek, 13 lutego 2015

O krok od sławy/Twenty Feet From Stardom, USA, 2013 Reż. Morgan Nevilledokumentalny,
 USA, 2013
 Reż. Morgan Neville


Znamy ich głosy doskonale, ale rzadko kiedy zwracamy większą uwagę na osoby które stoją na koncertach za solistami. Mowa o chórzystach. Morgan Neville oddaje hołd wszystkim cudownym osobowościom  Ci artyści swoimi pięknymi barwami głosu wspierają i pozostają w cieniu największych wokalistów. O współpracy z nimi w filmie wypowiedzą się m.in. Bruce Spreengsteen, Sting, Sharyl Crow, Stevie Wonder, Mick Jagger czy David Bowie.  

 

Poznamy m.in. Darlene Love („Christmas,Baby Please Come Home”), Merry Clayton, znana m.in. ze „Gimme Shelter” Stonesów, Tata Vega, śpiewająca dla Wondera czy Patti LaBelle. Poznamy też dobrze rokującą przedstawicielkę młodszego pokolenia, Judith Hill. No i do tego zacnego towarzystwa dochodzi jeszcze kobieta o przecudnym głosie. Lisa Fischer. Fantastyczna, ciepła indywidualistka, która współpracowała m.in. ze Stonsami i Stingiem.

Żadna z tych wyjątkowych kobiet nie osiągnęła spektakularnego sukcesu. Albo nie miały superprzeboju, albo miały pecha, albo po prostu stojąc zawsze w cieniu nie potrafiły wybić się z gąszczu wielu wyjątkowych głosów i zrobić wielkiej kariery. Morgan Neville zachowuje obiektywizm i nie tworzy niepotrzebnych mitów. Dzięki niemu możemy poznać bliżej choćby piękne energiczne kobiety podrygujące (z moim ukochanym) Davidem Byrnem. Dowiadujemy się jak zaczęły swoją przygodę  z muzyką,  jak potoczyło się ich życie do tej pory. Z uśmiechem na twarzy słucha się ich pełnych ciepła wspomnień związanych ze współpracą z największymi gwiazdami. No i ta genialna muzyka w tle. Cóż to był za film. Konia z rzędem temu, kto po tym dokumencie nie zacznie szukać w internetach utworów z udziałem bohaterek „O krok od sławy”.

9/10

Brak komentarzy :

Prześlij komentarz