czwartek, 30 lipca 2015

Carte Blanche, 2015


dramat, biograficzny, Polska
Scenariusz i reżyseria: Jacek Lusiński
muzyka: Paweł Lucewicz
zdjęcia: Witold Płóciennik
dystrybucja: Kino Świat


Historia tak wyjątkowa, że wydaje się nieprawdopodobna. Maciej Białek, nauczyciel historii z Lublina przez lata ukrywał to, że nie widzi, bojąc się, że zostanie zwolniony z pracy. By przejść badania wzroku nauczył się tablicy okulistycznej na pamięć. Jednak to nie robi większego wrażenia w przeciwieństwie do faktu, że swoją powolną utratę wzroku udało mu się ukryć zarówno przed współpracownikami jak i uczniami. Po szkolnych korytarzach chodził bez białej laski, listę obecności sprawdzali uczniowie. Zamiast pisać na szkolnej tablicy, prowadził wykłady. Klasówki odczytywał mu w domu kolega.

Lisińskiemu udało się w wyważony sposób przedstawić zmagania Kacpra z narastającą ślepotą. Bez niepotrzebnego przesadnego patosu opowiedział nam historię człowieka walczącego o przetrwanie, człowieka pełnego pasji, który pragnie robić to co kocha i czuć się potrzebny. Ten bardzo emocjonalny obraz to kolejna udana, współczesna polska produkcja (Bogowie, Chce się żyć) ku pokrzepieniu serc.W postać historyka cierpiącego na genetyczną chorobę, która powolnie odbiera mu wzrok wcielił się Andrzej Chyra. W jednym z wywiadów powiedział, że: „ wyobrażanie sobie drogi człowieka, który widzi coraz mniej, to pewne emocje, jakich nie można do końca wymyślić”. Obsada to jedna z największych zalet tego obrazu. Obok przedniej kreacji Chyry, świetny Jakubik w roli jego przyjaciela czy Dorota Kolak jako dyrektorka liceum. Nawet irytująca w „Obietnicy” Eliza Rycembel, w roli Klary okazała się właściwą osobą na właściwym miejscu. Na planie spotkamy też samego Macieja Białka, który był nie tylko konsultantem, ale wcielił się również w epizodyczną rolę sąsiada Kacpra.


Od strony technicznej duże wrażenie robią zdjęcia Witolda Płóciennika, który by jak najlepiej zobrazować pogłębianie się choroby głównego bohatera, używał rozmaitych filtrów, bawił się ostrością i kolorem co dało świetny efekt. Dzięki tym zabiegom łatwiej można wczuć się w sytuację Kacpra i spojrzeć na świat jego oczami.  

Podsumowując: „Carte Blanche” mimo tragedii głównego bohatera to bardzo pozytywny film, to podnosząca na duchu historia człowieka, pragnącego żyć wśród ludzi, móc się spełniać i realizować marzenia na przekór wszelkim niedogodnościom. 

7/10

2 komentarze :

  1. Urzekł mnie ten film - pokazał jak należy nie poddawać się mimo wielu przeciwności. Bardzo pozytywny jak dla mnie. Polecam również

    OdpowiedzUsuń
  2. Też go jakiś czas temu oglądałam, poszliśmy na seans z całą rodziną i siedzieliśmy w fotelach jak urzeczeni. Nawet na chwilę nie odwróciłam wzroku od ekranu - naprawdę cudny film :)

    OdpowiedzUsuń