wtorek, 27 października 2015

Imigranci / Dheepan, Jacques Audiard, 2015
Imigranci / Dheepan
dramat, Francja, 2015
Reżyseria: Jacques Audiard
Scenariusz: Jacques Audiard, Thomas Bidegain, Noe Debre
Zdjęcia: Eponine Momenceau
Dystrybucja: SolopanWojna domowa w Sri Lance. Tamilski rebeliant, (Jesuthasan Antonythasan) po stracie żony i dzieci postanawia zbiec do Europy wraz z przypadkową kobietą, Yalini (Kalieaswari Srinivasan), oraz dziewczynką (Claudine Vinasithamby). Ostatecznie trafia do Francji gdzie zostaje dozorcą w pewnych blokowiskach. Dheepan  (w oryginale imię głównego bohatera, u nas „imigranci”) szuka azylu w tym teoretycznie spokojnym kraju. 
Ucieczka ze Sri Lanki nie przyniosła Dheepanowi upragnionego spokoju. Stracił wszystko wraz z prawdziwym nazwiskiem i tutaj gdzie marzy o spokojnym śnie i szczęśliwej rodzinie demony wracają. Niestety nie jest lekko, nie zna języka, nie rozumie tutejszych obyczajów no i co najgorsze, trafia w sam środek regionalnego gangu. Początkowo potulny i bierny w swej postawie wobec tubylców główny bohater zmienia się w pełnokrwistego faceta walczącego o godność i spokój w nowym życiu. 

Warto tu wspomnieć o trafnym doborze aktorów. Jesuthasan Antonythasan świetnie sprawdził się w roli „przyczajonego tygrysa”. Z pozoru wyciszony, zamknięty w sobie, a przy tym czujny obserwator, który potrafi wziąć sprawy w swoje ręce.  Kolejną zaletą tego obrazu są dialogi. Jacques Audiard postawił na oszczędność nie tylko w mowie werbalnej, ale i niewerbalnej. Żadnych zbędnych słów i gestów, nawet na początku, gdzie język stanowił największą barierę.
Podsumowując: poza zarysowaniem przeszkód z jakimi zmagają się imigranci szukający lepszego życia w innym miejscu, twórcy filmy zaserwowali nam kawał dobrego społecznego dramatu z elementami gangsterskiego kina. Nie jest to historia rodziny uczącej się jeść łyżką, raczej opowieść o poszukiwaniu bezpieczeństwa, miłości i godności. Obserwujemy nie tylko próbę odnalezienia się w nowym otoczeniu: pracy, szkole, podwórku, jesteśmy również świadkami  kiełkującego zaufania wśród obcych sobie dotąd ludzi, którzy z dnia na dzień stają się rodziną. 


Za obejrzenie tego filmu przed polską premierą (13 listopada 2015)  dziękuję Dystrybutorowi Solopan
4 komentarze :

 1. Niesamowita historia! Bardzo chcę zobaczyć ten film, to ile ludzie muszą przejść z życiu jest czasami niewyobrażalne.

  OdpowiedzUsuń
 2. To ten film, który dostał nagrodę na festiwalu w Cannes! Nie bez kozery ją dostał. Dla mnie to ma duże znaczenie.

  OdpowiedzUsuń
 3. Słyszałem dużo pozytywnego, podobno bardzo życiowe kino. Mam nadzieję że u mnie w mieście pojawi się szybko :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Film Imigranci (2015) dostępny już online napisy pl http://kinocda.pl/filmyonline/imigranci-dheepan-2015-napisy-pl/

  OdpowiedzUsuń