wtorek, 28 kwietnia 2015

Papierowy księżyc/Paper Moon, 1973




Komedia, dramat, USA
Reżyseria: Peter Bogdanovich
Scenariusz: Alvin Sargent
Zdjęcia: Laszlo Kovacs
Na podstawie: „Addie Pray” Joe Davis Brown









         Peterowi Bogdanovochowi średnio pasował tytuł powieści („Addie Pray” Joe Davis Brown), którą postanowił zekranizować. Z „Papierowym księżycem” poszedł do Orsona Wallesa, który uznał, że tytuł wymyślony przez Bogdanovicha jest  tak dobry, że obroni się nawet bez filmu. Tytuł jak tytuł (przynajmniej nie mieliśmy problemu z polskim  tłumaczeniem) natomiast film pierwsza klasa.

Lata 30, trwa Wielki Kryzys w Ameryce. Każdy próbuje przetrwać, nie brakuje zatem Gangsterów i cwaniaczków. Moses Pray (Ryan O’Neal) na pierwszy rzut oka wzbudza zaufanie, jest przystojny i wygadany. Ten drobny kanciarz przemierza Kansas z zapasem ekskluzywnych wydań blibli i listą świeżo upieczonym wdów, którym wciska kit, że ową biblię zamówił przed śmiercią ich mąż. 


piątek, 24 kwietnia 2015

Nosferatu – symfonia grozy, Nosferatu, eine Symphonie des Grauens 1922



Horror, niemy, Niemcy
Reżyseria: Friedrich Wilhelm Murnau
Scenariusz: Henrik Galeen
muzyka: James Bernard, Hans Erdmann
zdjęcia: Fritz Amo Wagner
Scenografia: Gunther Krampf, Albin Grau
Główne role: Max Schreck, Alexander Granach, Greta Schroder
Na podstawie powieści Brama Stokera „Dracula”




Wdowa po Stakerze, który był autorem „Draculi” nie zgodziła się na sprzedaż praw autorskich do adaptacji powieści. Pozwała Murnau, który zmienił tytuł, imiona bohaterów i kilka szczegółów licząc na uniknięcie zarzucenia mu plagiatu. Zgodnie z wyrokiem wszystkie kopie "Nosferatu" miały zostać zniszczone. Przetrwały jednak kopie z innych krajów, niestety w bardzo różnych, często skróconych i okrojonych przez dystrybutorów kopii. W latach 80 historycy kina sklecili z nich jedną najbardziej zbliżoną do oryginału wersję. Podobno jedyna pełna, oryginalna kopia filmu znajduje się w posiadaniu niemieckiego kolekcjonera Jensa Geutebrück'a.

Film kręcono nad Morzem Bałtyckim, na Słowacji (Dolny Kubin, Oravsky Podzamok, Vratna Valley), w Szwecji (Uniwersytet Uppsala) oraz w Niemczech (Helgoland, Lauenburg, Rostock, Wismar, Westfalia). Zdjęcia do filmu powstawały od sierpnia do października 1921 roku.

Max Shreck, który wcielił się w postać Hrabi Orlocka nigdy nie mrugał na ekranie nie zdejmował kostiumu podczas trwania kręcenia Miał spać w drewnianym pudle. W całym filmie postać Nosferatu widzimy jedynie przez niecałe 9 minut. Był  na tyle nietuzinkową postacią, że niektórzy twierdzili i twierdzą do dziś, że aktor ten faktycznie był wampirem.



Film został zakazany w Finlandii (1922) i w Szwecji.

W 1995 roku, z okazji stulecia narodzin kina, film znalazł się na watykańskiej liście 45 filmów fabularnych, które propagują szczególne wartości religijne, moralne lub artystyczne.

W 1979 roku powstał najsłynniejszy remake filmu, Nosferatu wampir, nakręcony przez Wernera Herzoga. Natomiast w 2000 roku powstał  film „Cień wampira” E. Eliasa Merhige, opowiadający o powstaniu „Nosferatu". Max Shreck ma być w tym filmie prawdziwym wampirem, w  którego postać wciela się Willem Dafoe.

W Powrocie Batmana z 1992 w reżyserii Tima Burtona pojawia się postać o imieniu Max Shrek odgrywana przez Christophera Walkena.

W teledysku 'Nothing Else Matters'' gitarzysta Metallici ma koszulkę z tytułem filmu,  z kolei Queen  wykorzystał fragmenty filmu w swoim wideoklipie "Under Pressure".

środa, 22 kwietnia 2015

Party Girl, 2014



dramat, Francja
Scenariusz i reżyseria: Marie Amachoukeli-Barsacq, 
Claire Burger, Samuel Theis
muzyka: Sylvain Ogrel, Alexandre Lier, Nicolas Weil
zdjęcia: Julien Poupard
montaż: Frederic Baillehaiche
dystrybucja: Gutek Film






Nagrodzony Złotą Kamerą w Cannes czyli nagrodą za najlepszy debiut 2014 „Party Gairl” to historia kobiety w średnim wieku, która wykonuje najstarszy zawód świata.  Angelique zarówno wyglądem jak i osobowością odbiega od stereotypowej pani w średnim wieku. Większość swego życia spędziła w nocnym klubie zabawiając się z wieloma panami. Nawet nie wie kto jest ojcem jej najmłodszej córki, którą wychowuje inne rodzina. 



wtorek, 21 kwietnia 2015

V Ogólnopolskie Spotkanie Blogerów i Vlogerów Filmowych



V Ogólnopolskie Spotkanie Blogerów i Vlogerów Filmowych to moja 3 przygoda z kinomaniakami z całego kraju. Kilkanaście osób z Warszawy, Poznania, Łodzi, Katowic, Krakowa i Olsztyna spotkało się w miniona sobotę by wspólnie  cieszyć się pasją do kina. 



Tradycyjnie zaczęliśmy od wspólnej kawy w kinotece i dyskusji o tym co ostatnio widzieliśmy, co nas oczarowało, a co powinno omijać się szerokim łukiem.

piątek, 17 kwietnia 2015

Porąbani/Tucker & Dale vs Evil, 2010



Czarna komedia, Kanada, USA
Reżyseria: Eli Craig
Scenariusz: Eli Craig, Morgan Jurgenson
Zdjęcia: David Geddes








Film porąbany jak wskazuje na to polski tytuł. Porąbany w pozytywnym tego słowa znaczeniu. To nie będzie kolejna przygoda wystrojonych damulek w lesie, które zabija jak kaczki jakiś psychopata. Tzn. trochę będzie bo rzeczywiście będą panienki i będą ginąc ludzie, ale absurd jakim będzie to okraszone zapewni nie lada rozrywkę. Tym razem mieszanka slashera z głupkowatą komedią świetnie się sprawdzi.